3HO Polska
"Gdy stracimy pieniądze nic nie stracimy.
Gdy stracimy zdrowie to coś stracimy.
Gdy stracimy charakter to tracimy wszystko."

Yogi Bhajan
facebook 3HO Polska
 
 

Ciąża i macierzyństwo

Możemy zadać sobie pytanie: kiedy tak na prawdę zaczyna się świadome macierzyństwo? Otóż: świadome macierzyństwo zaczyna się w momencie, gdy podejmiesz decyzję, by zostać matką. Świadome macierzyństwo nie zaczyna się w chwili urodzenia dziecka, lecz od momentu zaplanowania ciąży.


Yogi Bhajan, wprowadzając Kundalini Jogę na Zachodzie, często podkreślał, iż kobieta jest przejawem Shakti - kreatywnej boskiej energii. To dzięki kobiecie i poprzez kobietę dokonuje się proces kreacji - stwarzanie nowej istoty - dziecka.

Z tego powodu Natura wykreowała kobietę inaczej niż mężczyznę.

Kobieta jest wyposażona przez Naturę we wszystkie niezbędne cechy, umiejętności i zdolności, by móc podołać zadaniu bycia Matką. Obie półkule mózgu kobiety są zsynchronizowane, występuje połączenie między półkulami; kobieta potrafi koncentrować się na wielu rzeczach jednocześnie - jej mózg funkcjonuje na innej zasadzie niż mózg mężczyzny. Ciało kobiety jest bardziej elastyczne i odporne na ból, kobiecy układ nerwowy jest 16 razy silniejszy niż męski. Umożliwia to i ułatwia kobiecie poród oraz zapewnia bezpieczeństwo nowo narodzonemu dziecku. Każda kobieta zostaje hojnie obdarzona przez Naturę siłą kreacji, poczynania i tworzenia, poprzez siłę swego poddania się, swej miłości, swojej klarowności i czystości, niezależnie czy jej Przeznaczeniem jest by zostać Matką, czy aby wykorzystać tę moc niezrównanej kreacji w innych dziedzinach życia. 


Wg tradycji Kundalini Jogi świadome macierzyństwo rozpoczyna się świadomym poczęciem. Świadome poczęcie natomiast powinno być poprzedzone świadomym przygotowaniem ciał przyszłych rodziców.

Aby przygotować grunt dla wzrostu i rozwoju dziecka, rodzice powinni wprowadzić kilka zmian do swojego sposobu życia. Zdrowa, zbilansowana dieta, praktyki oczyszczające organizm z toksyn, rozstanie się z nałogami (np. rzucenie palenia papierosów, zaprzestanie picia alkoholu), zadbanie o zdrowie swojego ciała, poprzez np. wizytę kontrolną u stomatologa to na prawdę minimum by dać dziecku możliwość zdrowego, prawidłowego rozwoju. Świadome poczęcie to nic innego jak tylko świadomość procesu, podczas którego dusza dziecka wybiera przyszłych rodziców, oraz odpowiednie przygotowanie do zaproszenia tej duszy, aby gościła w ciele rozwijającego się w łonie kobiety dziecka. 


Od momentu poczęcia ciało kobiety zaczyna się zmieniać; zmiany te mają na celu przygotowanie kobiety na przyjęcie pod swoje serce kolejnej duszy. 
Fascynującym jest ile pracy muszą wykonać kobiece organy, podczas gdy nosi ona w sobie dziecko - serce pompuje dużo więcej krwi niż zwykle, nerki filtrują toksyny za dwie osoby, wzrasta ogólna ilość płynów w ciele.

Kobieta w ciąży jest jeszcze mocniej związana z żywiołem wody. Hormony szaleją produkując przeróżne substancje, nieznane dotąd kobiecie - objawem wszystkich tych procesów może być chwiejność emocjonalna kobiety. W macicy komórki płodu dzielą się w oszałamiającym tempie. Powstaje nowe życie. Czyż nie jest to fascynujące ? 


Kobieta jest stworzona przez Naturę jako istota kreatywna, która jest w stanie wytworzyć nowe życie wewnątrz siebie, ale jednocześnie ma wpływ (poprzez projekcję własnego umysłu) na to, co dzieje się wokół niej. Moc projekcji kobiety jest 16 razy silniejsza niż mężczyzny. Mózg kobiety funkcjonuje w ten sposób, że jest ona w stanie myśleć jednocześnie o 6 różnych rzeczach (często mówi się, iż kobieta ma „oczy dookoła głowy") , mężczyzna natomiast potrafi skupić się i wykonywać tylko jedną czynność w danym momencie. 
Natura obdarzyła kobietę ogromną mocą - mocą kreacji; siłą tworzenia i kreowania świata, która najbardziej oczywista a wręcz namacalna staje się dla nas i dla otoczenia właśnie w czasie ciąży. Podczas dziewięciu miesięcy

ciąży ciało i świadomość kobiety zmieniają się diametralnie. 


Poprzez obecny, szczególnie propagowany na zachodzie nowoczesny styl życia zatracona została pradawna mądrość o mocy i sile kobiety, o ciąży, okresie prenatalnym i porodzie. W wielu kulturach kobieta brzemienna była traktowana szczególnie, gdyż jest „naczyniem", w którym przebywa nowa dusza. Wg przekazu tradycji Kundalini Jogi w 120 dniu ciąży dusza dziecka zstępuje do rozwijającego się w łonie matki ciała dziecka. Jest to dzień szczególny - wielkie święto dla całej rodziny. Urządza się przyjęcie, zaprasza się przyjaciół, rodzinę, po to, aby celebrować kobietę jako Matkę - nosicielkę Nowego Życia. Jest to święto kobiety, nie dziecka. 
Matka jest naszym pierwszym, niezwykle subtelnym, sensytywnym i wyrozumiałym nauczycielem. Matka nigdy nie posiada dziecka, matka jest jedynie opiekunem dziecka.


Kobieta w ciąży potrzebuje dużo wsparcia, ochrony, poczucia, iż jest kochana i akceptowana.

Ciało Subtelne i Ciało Promienne kobiety brzemiennej są znacznie silniejsze, natomiast kobieta w ciąży jest  pozbawiona punktu pępka - dlatego właśnie tak niezbędna jest jej ochrona, poczucie stabilizacji i stałości, które może zyskać dzięki wsparciu swojego partnera, jak również osób jej bliskich - przyjaciół i rodziny.

Bardzo ważne jest, aby kobieta w ciąży miała kontakt z innymi kobietami, najlepiej również w stanie błogosławionym. Da jej to możliwość dzielenia się radościami, obawami, niepokojami, smutkami. Kobiety doskonale rozumieją się nawzajem, potrafią wysłuchać i wesprzeć, są w stanie dać kobiecie właśnie to, czego ona w danym momencie najbardziej potrzebuje. 


Współczesny świat stawia przed kobietą duże wymagania. Dzisiaj nikogo nie dziwi fakt, iż kobiety są nadal aktywne zawodowo, nawet podczas zaawansowanej ciąży.

Należy jednak wziąć pod uwagę to, iż umysł i podświadomość dziecka są programowane poprzez przeżycia, emocje, doznania, lęki i obawy, których doświadcza kobieta w trakcie ciąży. Dziecko od 120 dnia ciąży doświadcza takich samych uczuć jak matka. Gdy kobieta nie jest świadoma tego, iż umysł i podświadomość dziecka zostają programowane właśnie od 120 dnia ciąży, może nieumyślnie skrzywdzić dziecko, narażając je na przeżycie negatywnych, często traumatycznych emocji, zdarzeń, sytuacji. Każda kobieta pragnie ochronić swoje dziecko od lęku, strachu, w zamian za to ofiarując mu radość, pewność siebie, odwagę, pogodę ducha. Możemy ofiarować dziecku wszystko to, co pozytywne i piękne już w pierwszych miesiącach ciąży. Kobieta brzemienna może wzmacniać swoją moc kreacji, a jednocześnie programować podświadomość dziecka wykonując te rzeczy, które sprawiają jej przyjemność, a jednocześnie poszerzają intelekt (np. nauka języków obcych, malarstwo, rzeźba, fotografia); czynności te mają bezpośredni, pozytywny wpływ na rozwój dziecka.
Yogi Bhajan mówił, że podświadomość i umysł dziecka kreuje się od 120 dnia ciąży. Przychodząc na świat dziecko ma już w podświadomości ugruntowaną swoją emocjonalność i umysłowość, które w bezpośredni sposób zależą od uczuć, emocji i przeżyć matki w trakcie ciąży.

Kobieta brzemienna jest w stanie zmienić karmę swojego dziecka, poprzez medytacje, modlitwy, pozytywne myślenie, wizualizacje. Siła projekcji kobiety jest tak ogromna, że jest ona w stanie wydać na świat geniusza, oświeconego, mędrca. Im bardziej świadoma kobieta, im bardziej wrażliwa i sensytywna, tym dusza, która odwiedza ciało dziecka ma wyższe wibracje. 
Istotną rolę odgrywa również stan emocjonalny kobiety w ciąży, jej myśli, uczucia, zdolność radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Stan umysłu, schematy myślowe mają znaczący wpływ nie tylko na życie kobiety, ale również na życie jej nienarodzonego dziecka. Dlatego właśnie tak ważna jest w okresie prenatalnym codzienna praktyka Jogi, medytacji, relaksacji. To dzięki medytacji uczymy się panować nad umysłem, swoimi myślami, emocjami, stajemy się świadomi siebie i otaczającego nas świata, oczyszczamy umysł ze starych wzorców, które do tej pory czyniły nas nieszczęśliwymi i ograniczały nas. Ćwiczenia balansują całe ciało, gruczoły dokrewne, wzmacniają układ nerwowy. Dzięki praktyce Jogi, codziennej medytacji - dużo łatwiej jest żyć w pełni i świadomie wychowywać swoje dziecko.

 
 
 
 
Stowarzyszenie  /   Joga  /   Styl życia  /   Wydarzenia  /   Publikacje  /   Nauczyciele  /   Linki  /  

2009© 3HO Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

wykonanie inti.pl
>