3HO Polska
"Gdy stracimy pieniądze nic nie stracimy.
Gdy stracimy zdrowie to coś stracimy.
Gdy stracimy charakter to tracimy wszystko."

Yogi Bhajan
facebook 3HO Polska
 
 

Dieta jogiczna to dieta wegetariańska.

Jest wiele czynników, które przemawiają za wegetariańskim sposobem odżywiania. Nie chodzi tylko o modę, trendy czy zasady moralne wobec zwierząt, ale głównie o nasze zdrowie.
Ten typ odżywiania, znany od czasów starożytnych, był również promowany przez Yogi Bhajana wraz z żartobliwą powiedzeniem "wegetarianie nie jedzą niczego, co miało matkę".
Jeśli dodamy do tego myśl dziś chętnie wygłaszaną, że "jesteś wszystkim co jesz" i świadomość co dzieje się z jedzonym przez nas mięsem, mamy odpowiedź czy warto być wegetarianinem.
Przede wszystkim jedząc mięso przyswajamy trującą adrenalinę, którą przerażone, umierające zwierzę wytworzyło przed śmiercią. Mamy bardzo długi proces trawienia i mięso zaczyna gnić w naszych wnętrznościach zanim zostanie wydalone. Mięso postawia w krwiobiegu kwas moczowy. Jest  to toksyna uniemożliwiająca osiągnięcie wyższych stanów medytacji. Mięso to również największe źródło cholesterolu, który przyczynia się do schorzeń serca, stwardnienia arterii oraz otępienia.


Aby zrekompensować braki białka i dostarczyć organizmowi tego co niezbędne dieta jogiczna jest zrównoważoną kombinacją owoców, orzechów, warzyw, roślin strączkowych, ziaren i prostego nabiału. Szczególnie cenne są takie rośliny jak czosnek, cebula i imbir, które mają moc oczyszczania naszej krwi, rozgrzewania nas i wytwarzania bezcennej energii.

 

Nie chodzi o rezygnację z jedzenia mięsa, lecz aby świadomie dokonywać wyboru, by jedzenie mogło służyć nam w sposób szczególny, dawać zdrowie i energię pomagając jednocześnie kreować nowych siebie.

W tym celu należy:

  • przygotowywać je z miłością i dbałością,
  • spożywać je w miłym, odprężającym otoczeniu,
  • podawać je w estetyczny sposób,
  • poświęcać przynajmniej minutę kontemplacji nad wdzięcznością za dar pożywienia,
  • świadomie je spożywać.

 

 

 

 
 
 
 
Stowarzyszenie  /   Joga  /   Styl życia  /   Wydarzenia  /   Publikacje  /   Nauczyciele  /   Linki  /  

2009© 3HO Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

wykonanie inti.pl
>