
Sewa – radosna droga do wolności
Jest wiele dróg do oświecenia. Być może twoją jest Sewa?
W życiu jest wiele okazji aby przekroczyć samego siebie, skonfrontować się i wyjść z tej sytuacji zwycięsko.
Jeśli czujesz, że bezinteresowna służba innym jest tym z czym pragniesz się zmierzyć - zaangażuj się!
Sewa to dobra okazja aby zdobyć doświadczenie bezinteresowności.
Tylko doświadczając czegoś możesz to zrozumieć, zintegrować i przekroczyć.
Każdy z nas choć przez chwilę miał doświadczenie, (być może w dzieciństwie?) radości zrobienia czegoś dla kogoś. Dziecko, zanim go tego nie nauczysz, nie kalkuluje.
Ta czysta radość, to ona daje zaufanie, które pozbawia lęku i wynikającej z niego interesowności. Kiedy angażujesz się i robisz coś dla kogoś i dajesz swój czas, to już pierwszy symptom twojego zaufania. Taka praca, służba, wypełnia przestrzeń umysłowej kalkulacji spokojem, zaufaniem i radością. Wkrótce wszystko co robisz w życiu przepełni się tymi jakościami.
Sewa to entuzjazm, „ogień" działania, który ma moc „spalania" ograniczeń i „otwiera" drogę do serca.
Karma Joga - dyscyplina działania.
Mamy tu praktykę dyscypliny i prawego działania. Prawego działania, które dają nieugiętość i koncentrację, które nie pozostawiają przestrzeni na wątpliwości i interesowność.
Taka życiowa postawa dalej prowadzi do oświecenia, komunii z duchem (joga).
Powodzenia!
Słowo Seva pochodzi z sanskrytu i znaczy bezosobową służbę. Sewa według definicji to praca służby wykonana bez jakiejkolwiek myśli o nagrodzie czy osobistym zysku.
Karma Yoga znaczy unię poprzez czyn, jest procesem osiągania doskonałości w czynie, wypełnianiem osobistych zobowiązań i działania dla innych w duchu bezinteresowności, wolności od oczekiwań.
Dawaj, służ i bądź wdzięczny.
Seva to znaczy służyć, służyć bez zysku. Tak wdzięk i łaska zwielokrotniają się, kiedy nie szukasz żadnego zwrotu.
Służba jest wtedy, kiedy całkowicie nie czujesz, że służysz. Jesteś zmęczony, strudzony, jesteś wstrętny, jesteś bardzo, bardzo zły i wciąż chodzisz do kuchni, przygotowujesz dobre danie i mówisz "Jesteś głodny? Zrobiłem to dla Ciebie" - To nazywa się służeniem.
Utrzymaj a zostaniesz podtrzymany.